Pred sokobanjskom čitalačkom publikom, sinoć se našla knjiga „Porodična prepiska kneza Miloša Obrenovića“, koja otkriva drugu, javnosti nepoznatu stranu ovog strogog vladara i apsolutistu. Pisma između kneza i njegove dece, Mihaila i Petrije, dok je bio u izgnanstvu, govore o nežnom i brižnom ocu, koji savetuje i brine za svoju decu, kao i svaki drugi roditelj.
U biblioteci „Stevan Sremac“, autorka knjige dr Tatjana Brzulović Stanisavljević i ministar kulture Dejan Ristić pročitali su neka od pisama.
„On se Petriji obraća sa ljubezna kćeri Perka, daje joj savete o vaspitanju dece. Ona je istovremeno bila i njegova produžena ruka u Srbiji dok se nalazio u izgnanstvu, izveštavala ga je šta se dešava u Srbiji, šta ljudi misle o njemu, kakva je atmosfera. Miloš je jako kritikovao Mihaila i govorio mu da živi uredno, da ne provodi previše vremena po kafanama, da se ponaša kako dolikuje kneževom sinu i tako ga spremao za presto. Njih dvojica dosta su se bavila političkim pitanjima kao i novčanim transakcijama, jer Miloš je bio najbogatiji čovek toga doba“, kaže autorka knjige.
Prepiska je deo kolekcije veleposednika iz Sente Joce Vujića, za koga autorka kaže da je veliki dobrotvor.
„Joca Vujić je bio bibliofil koji je 1931. godine poklonio Univerzitetskoj biblioteci poklonio ličnu biblioteku i zbirku arhivskih dokumenata i ta dokumenta su čekala osamdeset i nešto godina da nađu svog istraživača, u ovom slučaju mene. Ova knjiga je zapravo prerađeni deo moje doktorske disertacija, a građa predstavlja izuzetnu kulturnu baštinu i izuzetan naučni potencijal“, dodaje Dr Tatjana Brzulović Stanisavljević.
Promociji knjige prisustvovali su, osim ljubitelja književnosti i istorije, i predstavnici opštine Sokobanja. Knez Miloš ima bitno mesto u razvoju banje i banjskog turizma.