U Srbiji i svetu danas se obeležava Dan primirja, u znak sećanja na 11. novembar 1918. godine kada su sile Antante potpisale primirje sa Nemačkom.
Potpisivanjem primirja u francuskom gradu Kompjenu, završen je najrazorniji rat koji je svet tada video. U Prvom svetskom ratu na jednoj strani borile su se Nemačka i Austrougarska, dok su na drugoj strani bile Rusija, Francuska i Velika Britanija, Ovo primirje bilo je na snazi sve do zaključivanja konačnog mirovnog sporazuma u Versaju 28. juna 1919. godine.
U Srbiji državni praznik
Dan primirja se od 2005. godine u Srbiji obeležavao na prvim časovima u svim osnovnim i srednjim školama, a od 2012. se obeležava kao državni praznik. Dan primrija u Srbiji se praznuje neradno. Pobedu u Prvom svetskom ratu naša zemlja je skupo platila pošto je, prema različitim procenama, tokom rata izgubila više od milion stanovnika, što je u to vreme bila gotovo trećina ukupnog stanovništva.
Simbolika Natalijine ramonde
Simbol ovog praznika je Natalijina ramonda koju možete videti i na reverima zvaničnika. Ovaj cvet je ugrožena vrsta koja raste na istoku Srbije, kao i na najvišem vrhu Kajmakčalana, a na kojoj je srpska vojska pod komandom vojvode Živojina Mišića vodila žestoke borbe za proboj Solunskog fronta. Simbolika cveta je višestruka, i zbog staništa, i zbog imena. Cvet je poznat kao cvet feniks, jer čak i ako se potpuno osuši, kad se zalije može da oživi, što simbolički ukazuje na vaskrs srpske države posle Prvog svetskog rata.