Počinje sezona ispijanja čaja, a jedan od čajeva koje bi trebalo uvrstiti u svakodnevnu upotrebu jeste Rtanjski čaj. Koliko je čudesna planina Rtanj, toliko je čudesan i rtanjski čaj, vekovima se spravlja upravo od biljke vrijesak, a pije se širom Srbije, pa i sveta, jer je toliko slavan postao. To govori i Violeta Radojević, koja se, zajedno sa mužem, više od 20 godina bavi branjem lekovitog bilja.
„Beremo veliki broj lekovitog bilja tokom cele godine, ali naše meštane, a posebno banjske goste najviše zanima Rtanjski čaj. Nije ni čudo jer je on pravo blago za imunitet, a veoma je koristan u terapiji kod bronhitisa, astme, kašlja, upale disajnih organa i urinarnog sistema, a dobar je za i za potenciju“, kaže Violeta.
Rtanjski čaj se dobija od retke biljke čiji je latinski naziv Satureja montana, izgledom je žbunasta, sa belim, roze i ljubičastim cvetovima. Ova biljka, poznata kao gorska metvica, vrijesak ili čubrica, zakonom je zaštićena.
„Cveta od kraja juna do početka avgusta, a bere se u avgustu i septembru. Suši se na promaji i najbolje ju je čuvati na tamnom mestu u staklenim posudama. Svi delovi biljke su lekoviti, a cvetni vrhovi i listovi se koriste za pripremu čaja. Čaj se priprema potpuno lako, da kažemo uobičajeno. Sve što treba da uradite je da šoljom ključale vode prelijete jednu supenu kašiku osušenih cvetova i nadzemnog dela biljke i ostavite da čaj odstoji 15 do 20 minuta“, savetuje Violeta.
Osim Rtanjskog čaja, Violeta i njen muž koriste sve plodove prirode pa se na njihovoj tezgi na pijaci mogu naći sve vrste čajeva, ali i propolis, med i domaći sirupi i likeri.
„Imamo planine Ozren, Bukovik, Devicu i Rtanj. Svako godišnje doba donosi drugačije biljke, pečurke, šumsko voće. Sve prerađujemo kući, sve je domaće i provereno“, naglašava naša sagovornica.