Srpska pravoslavna crkva i vernici svakog 18. januara slave Krstovdan. Ovim praznikom, koji prethodi Bogojavljenju (19. januar), slave se prvi hrišćani koji su primili veru. U srpskoj pravoslavnoj crkvi i narodu Krstovdan je poznat kao dan krštenja prvih hrišćana, koji su, prema predanju označeni kao katihumeni ili oglašeni. On spada u nepokretne praznike i predstavlja prvi dan u godini nakon Božića na koji se posti, bez obzira koji dan u nedelji se obeležava. Ovaj praznik se vezuje sa obeležavanjem Bogojavljanja (19. januar), praznika Krštenja Isusa Hrista, kao i za dan posvećen svetom Jovanu Krstitelju (20. januar), koji ga je krstio u reci Jordanu.
Običaji i verovanja
Jedan od osnovnih običaja na Krstovdan je strogi post koji podrazumeva isključivo konzumiranje suvog hleba, malo koštunavog voća i vode. Ovaj post ima za cilj da telo i duša budu očišćeni i pripremljeni za prijem bogojavljenske vodice. U pravoslavnim hramovima se na Krstovdan služi liturgija svetog Jovana Zlatoustog, uz ritual velikog osvećenja vode, koji prati praznično bogosluženje. Krstovdanska vodica se posle vodoosvećenja deli vernicima i, prema običaju, čuva u kućama radi zdravlja, jer se smatra da ova voda pomaže pri isceljenju duše i tela.
Prema narodnim običajima na ovaj dan bi trebalo oprati veš i očistiti kuću. Postoji verovanje da na Krstovdan dan vetrovi duvaju jedan drugom u susret, a onaj koji nadjača drugi će najčešće duvati tokom godine. Veruje se da osobe rođene na Krstovdan nose posebnu odgovornost pred Bogom, jer na svojim nejakim plećima nose senku Časnog krsta. Ovaj verovanje ih podstiče na svesnost i odgovornost za svoje postupke