
Služba polivalentne patronaže u Sokobanji pruža podršku porodiljama i novorođenim bebama neposredno po izlasku iz porodilišta, kao i savetovanje žena u trudnoći, jer je zdravlje majke i bebe osnov zdrave porodice i zajednice.

„Mi svoje usluge pružamo na terenu i prioritet nam je da osposobimo porodilju da se brine o svojoj bebi, jer jedan je život pre rođenja, a potpuni je obrt kada u porodicu dođe novo biće. Po zakonu, porodilje imaju pet poseta patronažnih sestara ali mi procenjujemo stanje na terenu i imamo porodilje kojima je potrebno više odlazaka i pomoći. Takođe, vrlo često dajemo svoje brojeve da one imaju mogućnost da nas za svaku nedoumicu pozovu i dobiju savet od nas. Znate, novopečene majke imaju puno nedoumica, i ono što nama ne deluje kao veliki problem, za njih je stresno, zato imaju mogućnost i za telefonsko savetovanje kako bi im pružili što veću podršku“, kaže patronažna sestra Marijana Nikolić i dodaje da se najčešća pitanja odnose na dojenje, u kom položaju dojiti i kako obavljati negu pupka.
Patronažna služba vodi brigu i obilazi i trudnice.
„Ono što savetujemo jeste da se primenjuju zdravi stilovi života, a to je pre svega zdrava ishrana sa dosta povrća voća, tečnosti, zatim fizička aktivnost. Trudnice treba da šetaju, budu aktivne i da redovno obavljaju kontrole kod svog ginekologa. Trudnoća nije bolest, već jedno izmenjeno fiziološko stanje u kome je moguće raditi, obavljati kućne poslove što je dobro i za fizičko i psihičko zdravlje trudnice„, napominje sestra.
Kako dodaju iz ove službe, u Sokobanji se godišnje u proseku rodi 95 beba, što je značajno manje u odnosu na period od pre 10, 15 godina. Kao jedan od razloga navode pomeranje starosnih granica prve trudnoće.
„Prosek starosti porodilja je sada 33, 35 godine i to kod prve trudnoće, samim tim se ne odlučuju za drugu trudnoću. Rizici kasnije trudnoće mogu da budu dijabetes, visok krvni pritisak i druge bolesti, jer svedoci smo i da se razne hronične bolesti javljaju ranije, a one se posebno manifestuju u trudnoći. Zato majke, odnosno parovi ostaju na jednom detetu i smanjuje se natalitet, nažalost“, dodaje Marijana Nikolić iz Službe polivalentne patronaže.