
Foto: Sokobanjske Vesti
Program podrške za sprovođenje poljoprivredne politike i politike ruralnog razvoja bila je jedna od tačaka dnevnog reda jučešrašnje sednice Skupštine opštine Sokobanja. Izdvajanja iz budžeta za ovu namenu je 16 500 000 dinara, od čega za finansiranje udruženja ide 8 miliona, za podršku mladima u ruralnim područjima 3, 3 milona dinara, a za investicije u fizičku imovinu poljoprivrednih gazdinstava nešto preko dva miliona.
Iz programa subvencionisanja izbačena je mera veštačkog osemenjavanja, jer nije dala rezultate, a kako kaže zamenica predsednice Skupštine Snežana Radovanović, potreban dijalog kada se donose programi subvencionisanja u poljoprivredi.

„Potrebne su konsultacije, odnosno javno slušanje, ali da tu budu i udruženja iz oblasti poljoprivrede i fizička lica koja se bave poljoprivredom da bi se uradio bolji program, odosno da se izmene mere. Još jednom naglašavam da je potreban dijalog, da se čuju ideje i inicijative ali i rezultati dosadašnjih mera, da vidimo koje su mere dale rezultate a koje nisu“, rekla je Radovanovićeva.
Odbornička grupa „Preobraženje“ glasala je protiv programa poljoprivredne politike, a šef ove grupe Milorad Gavrilović kaže da su poljoprivredna pitanja od izuzetnog značaja, ali da program trošenja sredstava nije urađen na pravi način.

„Zahtevali smo da program poljoprivrede ide na doradu, ali skupštinska većina nije to usvojila. Naš zadatak je da ukazujemo na sve nedostatke i nelogičnosti, ali smo svesni da postoji malo dobre volje da se naši predlozi usvoje“, istakao je Gavrilović.
Grupa građana „Zajedno za Sokobanju“ vratila se u rad Skupšine, a Tanja Nikolić naglašava da su turizam i poljoprivreda i ruralni razvoj dve najvažnije delatnosti i pravca razvoja u Sokobanji, a da su sredstva izdvojena za ovu namenu mala.

„U prilog tome ide i broj stanovnika koji živi u našim selima, on je jednak kao u Sokobanji. Predstavnici vlasti su imali mogućnost da izađu sa ove sednice pohvaljeni, ali smo čuli dosta problema koji su se desili tokom realizacije programa za prethodnu, a zatim i tokom izrade dokumenata za ovu godinu. Jedan veliki deo sredstava opredeljen je za neke opšte stvari, kao što su promocije, izrade različitih dokumenata, funkcionisanje Kancelarije za poljoprivredu, a da poljoprivrednici imaju najmanje koristi od toga“, zamerke su Tanje Nikolić.
Veliki broj predloga i sugestija čulo se i od Dragana Nikolića, šefa odborničke grupe Srpske napredne stranke, koji je istakao da su uvedene nove mere, a da su neke koje nisu dale rezultate u prethodnim godinama ukinute.

„Pohvalio bih meru 303 koja je usmerena na vraćanje mladih na selo, subvencijama će moći da nabave stoku i da tako produže život naših sela koja su u izumiranju. Naš najveći problem je što su na selu ostala staračka domaćinstva, koja ne mogu da se bave stočarstvom i poljoprivredom, tako da ćemo sa ovom merom pokušati da vratimo mlade“, ističe Nikolić.
Na održanoj sednici usvojen je ovaj program, kao i Predlog rešenja o obrazovanju Saveta za migracije, Program korišćenja sredstava od naknade za zaštitu životne sredine, kao i rešenja o imenovanju predsednika i članova Nadzornog odbora JKP „Napredak“.