Priprema pčelinje zajednice za zimovanje ključna je aktivnost pčelara, a jedan od osnovnih zadataka je obezbeđivanje dovoljne količine kvalitetne hrane. Pčele tokom zime zavise od meda koji su prikupile tokom leta, a u hladnim danima one se nalaze u stanju mirovanja u klubetu u svojim košnicama. Kako kaže pčelar Branislav Đurđić, pčelama ne smeta hladnoća, ali je dobra priprema ključna kako bi one počele da zanose nova legla.
„Iako se nalaze u fazi zimskog mirovanja, pčele pod krovom košnica obavljaju važan posao od kojeg zavisi koliko će meda poteći u godini pred nama. Pčele se trenutno nalaze prvoj fazi, što znači da su one počele da zanose novo leglo koje će naslediti postojeće pčele u košnici i te novonastale pčele imaju zadatak da u narednom periodu stvore odgovrajući broj jedinki koje će u narednom periodu odgajiti još jednu generaciju pčela i skupiti nektar za društvo. Njima u toku zime treba od 15 do 18 kg meda“, kaže pčelar.
Branislav Đurđić pčelarstvom se bavi pola veka, a njegova porodica preko 150 godina. Kaže da je za njega pčelarstvo ljubav, da postane sastavni deo života i da se tako prenosi sa generacije na generaciju.
„Ja sanjam pčele i med, to uđe čoveku pod kožu, ja svaki dan obilazim svoje košnice. Bio sam i predsednik u nekoliko pčelarskih društva, i znam koje su potrebe pčelara. Obučio sam veliki broj pčelara u našem kraju, a ono što nam je u planu jeste da organizujemo edukacije za mlade pčelare koji žele da uđu u svet pčelarstva, da im pružimo podršku i savete“, dodaje Branislav.
U proleće, ovaj pčelar svoje pčele vozi na nekoliko paša, prva bagremova je u okolini Aleksinca, zatim livadska u Sokobanji i na Rtnju. On ističe da je Rtanjski med jedan od najkvalitetnijih i zato je zaštićen geografskim poreklom.