
Foto: Sokobanjske Vesti
Seča, odnosno sezonsko orezivanje drveća u Sokobanji, izazvalo je burne reakcije građana. Kako objašnjava direktor JP „Zelenilo“ Bojan Todosijević, postoje dve vrste seča- ono koje sprovodi preduzeće i seča koju vrše građani. Svestan primedbi građana, kaže da iako sada deluje loše, drveće se brzo obnavlja.

„Drveće u gradskim parkovima je jako staro, delovi su truli i padaju i postoji opasnost da neko bude povređen, a imali smo situaciju da je grana, na parkingu ispod gradskog parka, pala na auto i plaćena je naknada za oštećenje. Dešavalo se da padne celo drvo, na sreću, niko nije povređen. Zato mi moramo da vršimo orezivanje, seču, kako kažu, jer smo odgovorni za stanje stabala. Znam da je javnost osetljiva na seču i na zelenilo Sokobanje, ali da je unazad 50, 60 godina rezano po malo, ne bismo danas imali ovakvu situaciju. Pojedina stabla godinama nisu orezivana i održavana„, objašnjava Todosijević.
On napominje i da je veliki broj stabala orezan jer ulazi ljudima u dvorišta i oštećuje fasadu, kakav je slučaj sa stablima u ulici Alekse Markišića, ali napominje i problem samoinicijativne seče građana.

„Građani imaju pravo da nas tuže, ako im naše drveće sa trotoara, grebe i skida fasadu i oštećuje objekat. Ono za šta mi nismo odgovorni i na šta ne možemo da utičemo jesu građani koji sami orezuju drveće. Dva drveta u ulici Kralja Petra I su orezana bez naše saglasnosti i našeg znanja, i dva drveta kod skretanja za Ratarsku ulicu, a ima još pojedinačnih stabala koja su građani rezali bez da nas obaveste“, kaže direktor „Zelenila“.

Todosijević naglašava i da postoje nekoliko stabala koja mogu izazvati ozbiljne probleme, a radi se o platanima kod Turskog kupatila i kod Legata Miluna Mitrovića.
„Mi tražimo neko tehničko rešenje za ovo drveće, jer nemamo mehanizaciju kako bismo malo spustili krošnju. Osim opasnosti za prolaznike, platani prete da uruše kupatilo i legat„, dodaje Todosijević.
