Ima li draži u pisanju mejlova ili poruka kao nekada u pisanju pisma i njegovom iščekivanju. Mlađe generacije danas komunikaciju ostvaruju preko poziva i poruka, a Pošta Srbije nastoji da očuva tradiciju pisama naročito kod dece. Muzej Pošte Srbije organizuje radionice za najmlađe pod nazivom “Poštanski satić” u okviru koje uče decu kako da adresiraju pismo, gde se lepi poštanska markica. Jedna takva radionica održana je u Sokobanji, u okviru manifestacije “Nušićevi hajduci”, na kojoj su učestvovali učenici osnovnih škola koje nose naziv “Branislav Nušić”.
“Nema lepšeg mesta da deca pošalju svoje prvo pismo od Sokobanje. Na ovaj način će deca shvatiti ulogu pošte, koliko je poštar važan za komunikaciju i prenošenje poruka, a istovremeno ćemo ih upoznati sa nekadašnjim vremenom, kada nije bilo mobilnih telefona i interneta. Neki od zanimljivih istorijskih podataka kažu da je 23 miliona pisama razmenjeno između Beograda i Solunskog fronta tokom Prvog svetskog rata. Pošta je bila tada vesnik nade, sreće i tuge, nekad je pošta bila jedini način da nekog obavestimo o važnim vestima, da čestitamo rođenje deteta ili da izjavimo saučešće“, kaže Marko Jelić, rukovodilac PTT muzeja.
Iako su, zahvaljujući tehnologiji i internetu, psmo ili razglednica gotovo otišli u istoriju, školarci ipak kažu da su ih roditelji učili da napišu pismo u posebnim prilikama, kao što je Nova godina.
“Mi u porodici imamo običaj da bakama i dekama koji žive u drugim gradovima pošaljemo pismo sa čestitkom za Novu godinu. Takođe su mi roditelji pričali da su ranije slali razglednice sa mora, sigurno ću sledećeg leta i ja to da pošaljem. Mislim da nije zastarelo pisanje pisma, meni je jako zanimljivo. Ovo pismo ide babi i dedi a napisao sam Pozdrav iz Sokobanje, volim vas”, kaže Marko Novaković.
Na manifestaciji su učestvovali učenici iz Beograda, Smedereva, Trnave kod NIša, Rataje kod Vranja i Urovice pored Negotina a iz banje pod Ozrenom svojim najbližima poslali su čuvenu Nušićevu krilaticu “Sokobanja Sokograd, dođeš star odeš mlad” i tako na najlepši način završili svoju posetu.