
Foto: Sokobanjske Vesti
Jedno jaje, snagu daje a 15 njih celo leglo pilića. Za taj važan posao služila je kvočka. I danas se u selima sokobanjske opštine zadržao stari običaj nasađivanja kvočke.

Na proleće, kada nema straha od mrazeva i kada počne vaskršnji post, obična koka nosilja se razlegne i počne da kvoca. To je znak da su spremne da leže na jajima i da izlegu nove piliće. I pravo je čudo kakav prirodni, ugrađen genetski, biološki kalendar imaju kokoške. Iako su ljudima bile važne zbog jaja, bataka i pečenih krilaca, nikada im nije bila poklanjana dužna pažnja, iako je vrlo glasno i jasno traže.

Da bi se izlegli pilići potrebno je nasaditi ili nelegnuti kvočku, ali pre toga ako ona nije snela dovoljno jaja potrebno je naći jos jaja od drugih kokošaka . Kvočka se stavlja u gnezdo, odnosno kutiju punu slame i uvek se stavlja pod nju neparan broj jaja, a najviše 21 koliko će dana i ležati na njima. Kvočka mora da leži u dovoljno toploj prostoriji i svaka dva dana joj se ponudi nešto zrnevlja, žita i kukuruza, a svežu vodu mora imati pored svog gnezda.

Posle tri nedelje, pilići će prokljuviti ljusku i početi da izviruju ispod kvočke.