
Foto: Vectezy
Letnje računanje vremena ove godine počinje 30. marta. U noći između subote i nedelje kazaljke na satu pomeramo jedan sat unapred, a to znači da ćemo te noći spavati jedan sat kraće, ali dan će trajati duže. Iako se godinama priča o prestanku pomeranja sata, sadašnji raspored nas i dalje drži u ritmu od dve promene godišnje- na proleće i na jesen.

Pomeranje sata uvedeno je iz jednog razloga, a to je ušteda energije. Tokom letnjih meseci sat se pomera unapred, dok se tokom zimskih meseci vraća unazad. Na taj način smanjila bi se potrošnja energije, jer ljudi imaju više sati dnevne svetlosti u periodima kada su aktivni. Međutim, prema naučnim tvrdnjama, ova metoda više nije toliko efikasna, ali mnoge zemlje širom sveta i dalje zadržavaju ovaj sistem.
Evropska unija i nekoliko američkih saveznih država predložili su ukidanje promene vremena. Saglasnost o predlogu Evropske komisije da se ukine sezonsko pomeranje sata poslednje nedelje u martu, odnosno u oktobru, još nije postignuta. Predlog je 2019. godine podržao Evropski parlament, ali članice ga još nisu usvojile.
Lekari upozoravaju da pomeranje časovnika ima uticaj na zdravlje, posebno na meteoropate i hronične bolesnike, a mnogi građani tada osećaju umor, pospanost, mrzovoljnost, glavobolju, pad koncentracije pa čak i rasejanost.