
Foto: Sokobanjske Vesti
Deca sa autizmom, uz individualne nastavne planove, odgovarajući stručni kadar i pristup, mogu izuzetno uspešno da se obrazuju, stiču znanja i veštine. Zbog toga se Osnovna škola „Mitropolit Mihailo“ opredelila za inkluzivni pristup, što podrazumeva uključivanje učitelja, nastavnika, defektologa, roditelja i ličnih pratilaca i fromiranje pozitivnih stavova i vrednosti kada su deca sa autizmom u pitanju.

Prepoznavanje problema dece sa autizmom i njihova inkluzija u školski sistem, cilj je na kom tokom cele godine kontinuirano rade prosvetni radnici Osnovne škole „Mitropolit Mihailo“.
„Obuke koje pohađaju učitelji i nastavnici, rad sa decom koja pohađaju redovnu nastavu odvijaju se kako bi se upoznali sa karakteristikama dece sa smetnjama u razvoju. Lakše prepoznajemo simptome, imamo više znanja i sposobniji smo da im pružimo podršku. Cilj nam je da se deca sa autizmom što više uključe u nastavu, socijalizuju sa drugom decom i da se što prijatnije osećaju u školi“, kaže pedagog Ljubinka Tošić.
Kako kaže defektolog škole Vladica Minić, autizam nije bolest, već stanje svesti koje se odlikuje specifičnim reagovanjem u oblasti komunikacije i ponašanja. Zato je važno da se podiže svest i širi znanje o ovom stanju, da deca otvore svoja srca za različitost, da ne ismejavaju već razumeju one koji su drugačiji i to treba da krene od najranijeg uzrasta.
„Deca iz redovne nastave sa svojim učiteljima i nastavnicima tokom godine organizuju radionice, upoznavanje problema autizma i uspešno funkcionišu zajedno, radimo konstantno integraciju. Bitno je da se deca ali ljudi ne plaše, da prihvate ovo stanje, da prihvate decu koja se drugačije ponašaju, da im pomognu“, naglašava Minić.
On dodaje i da je veoma bitno što su se u obuke, usavršavanje uključile i škole na seoskom području, kao i Predškolska ustanova „Bucko“.
„Učitelji i nastavnici u seoskim školama takođe sa učenicima organizuju radionice, prave kolaže, uče o autizmu. Takođe smo uključili i vrtić „Bucko“, i vaspitači su takođe bili učesnici obuka i seminara, gde su eminentni profesori Nestorovi dali verodostojni opis rada sa tom decom, doneli su inovacije, nove pristupe i sada možemo na vreme da primetimo simptome i na vreme reagujemo“, naglašava Minić.

Učenici sa smetnjama u razvoju, koji pohađaju Osnovnu školu „Mitropolit Mihailo“ imaju svoje lične pratioce, ali postoji potreba za još asistenata. Prema podacima, u Srbiji je 60 hiljada dece sa autizmom i trend rasta se nastavlja. Zato je obeležavanje Nedelje i Svetskog dana osoba sa autizmom veoma važno, ali je još bitnije, da se na primeru sokobanjske osnovne škole, sa ovim problemom radi svakoga dana, da se nastavni kadar edukuje, a deca upoznaju i pružaju ruku različitom od sebe.