
Foto: Sokobanjske Vesti
Svetski dan šuma obeležava se svakog 21. marta sa ciljem podizanja svesti o važnosti očuvanja šuma za budućnost naše planete, a ove godine poseban akcenat je stavljen na njihov značaj u obezbeđivanju hrane.

Tema ovogodišnjeg Međunarodnog dana šuma je Šume i hrana, jer više od pet milijardi ljudi koristi šumske proizvode za ishranu, medicinske potrebe i sredstva za život. Šumski ekosistemi su bogat izvor orašastih plodova, korenja, listova, semenki, meda, divljači i insekata, obezbeđujući ključne hranljive materije. Osim hrane, šume su neophodan izvor energije, jer obezbeđuju drvo koje je uobičajeni izvor energije za kuvanje u ruralnim domaćinstvima.

Šume pomažu u očuvanju zdravlja zemljišta, zadržavaju vodu, pružaju hranu i hladovinu za stoku, regulišu temperaturu i deluju kao prirodne barijere protiv vetra za useve, pa su značajne i za poljoprivredu.
Generalna skupština Ujedinjenih nacija je 2012. godine usvojila 21. mart kao Svetski dan šuma, iako se on obeležava još od 1971. godine na inicijativu Evropske poljoprivredne konfederacije sa ciljem ukazivanja na značaj drveća i koristi šumske vegetacije.

Iako veoma važni, ovi ekosistemi su u opasnosti. Krčenje i degradacija širom sveta ugrožavaju njihov opstanak. Godišnje 10 miliona hektara šume nestane zbog krčenja, dok približno 70 miliona hektara bude pogođeno požarima, podaci su Organizacije Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu.