
Foto: Sokobanjske Vesti
Dan zaštite prirode Srbije koji je ustanovljen Zakonom o zaštiti prirode obeležava se 11. aprila kako bi se široj javnosti predstavio značaj očuvanja prirodne baštine. Datum nije slučajno izabran, jer je upravo na današnji dan 1949. godine prvi put jedno prirodno dobro stavljeno pod zaštitu u Srbiji, a to su vodopadi Velika i Mala Ripaljka, koji su dobili status spomenika prirode.

Vodopad Ripaljka nastajе na Ozrеnu i gradi ga rеka Gradašnica. Sa svojih jеdanaеst slapova ukupnе jе visinе 40 mеtara, a najatraktivniji dеo jе Vеlika Ripaljka, visinе jеdanaеst mеtara, sa kojе sе prеko raskošnih naslaga bigra voda obrušava u donji tok Gradašnicе i prеdstavlja izuzеtnu prirodnu i turističku atrakciju.

Ime je dobio po izrazu „ripati“ što znači skakati, jer se u sokobanjskom kraju ne kaže se da voda skače, nego „ripa“.

Ripaljka je najlepša i najviše vode ima u proleće posle otapanja snega i leda, a najmanje tokom letnjih meseci pogotovo ako je suša, pa turiste često dočeka razočarenje. Reka Gradašnica se koristi i za vodosnabdevanje Sokobanje pa nije retkost da leti Ripaljka i presuši. Ipak, ona je zbog bogate okolne prirode i šume na Ozrenu i tada divna.

Nedaleko od vodopada nalazi se i pećina duga oko 580 metara, koja ima jednu dvoranu i pet galerija, ali nije uređena za turistička razgledanja. U njoj su pronađeni ostaci grnčarije kao tragovi života iz doba neolita.