Čitaonica u banji je otvorena 16. februara davne 1869. godine. Prve knjige, osim crkvenih i bogoslužnih, pristigle su u Sokobanju i pre osnivanja čitaonice ali su svoje mesto pronašle u ovom zdanju tek po osnivanju čitaonice.
Poređenja radi, grupa profesora je u okviru niške Gimnazije, 1879. godine, osnovala biblioteku i čitaonicu za potrebe građana, te se ova godina smatra godinom osnivanja niške Narodne biblioteke „Stevan Sremac“.
Čitaonica iz 1895. godine bila je smeštena u jednoj prostoriji opštinske zgrade( u narodu zvana “kasarna”). Posle Drugog svetskog rata Biblioteka je bila smeštena u prostorijama zgrade “Stari Sokograd”.
Biblioteka „Stevan Sremac“ u Sokobanji raspolaže sa preko 60 hiljada knjiga svih klasifikacija (po svetskom modelu). U svom sastavu ima međunarodni centar za turističku i ekološku dokumentaciju sa vodičima i monografijama turističkim centara. Prostorije Biblioteke danas koristi književni klub “Sokolovo pero” . Biblioteka se bavi izdavačkom delatnošću.
Organizuje se svake godine dan Svetog Save, dan biblioteke koji se obeležava prvog dana marta. Minule godine za dan biblioteke organizovana je velika izložba slika u prostorijama biblioteke koja je prikazala Sokobanju iz malo drugačijeg ugla.
Matična služba za Narodnu biblioteku “Stevan Sremac” Sokobanja je u Zaječaru pri Matičnoj biblioteci “Svetozar Marković”.
To što biblioteka u Sokobanji nosi naziv po Stevanu Sremcu nikako nije slučajno. Pored toga što je u svojim poslednjim danima on boravio u ovoj banji, mnogi kulturni događaji i manifestacije u banji nose ime po našem piscu. Postoji dokumentacija koja govori i opisuje boravak Sremca u Sokobanji, ali samo ime biblioteke svakodnevno podseća meštane na ovog znamenitog pisca.