
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas proslavljaju Petrovdan, praznik posvećen Svetim apostolima Petru i Pavlu. Ovo je takozvani nepokretni praznik koji se uvek proslavlja 12. jula i važi za jedan od 15 najvećih praznika u hrišćanstvu. Jako je poštovan među srpskim narodom, i očuvao se niz običaja.
Praznik je posvećen prvim propovednicima hrišćanstva, Svetim apostolima Petru i Pavlu, najbližim učenicima Isusa Hrista. Sveti Petar bio je prvi biskup Rima, a veruje se da mu je Hrist dao ključeve nebeskog carstva. Veruje se da je njegova isceliteljska moć bila toliko jaka da je od teških bolesti lečio i one koji bi samo prešli preko njegove senke.
Petrovdan se smatrao kalendarskom granicom u godini, kao jedan od ključnih datuma letnjeg ciklusa praznika, i često se povezuje s Ivanjdanom. Obeležava promene u prirodi koje donose sledeće godišnje doba i hladnije vreme.
Petrovdan je crveno slovo u crkvenom kalendaru- ne valja se raditi se u polju, a žene ne treba da rade veće kućne poslove. Narodno verovanje kaže da se do Petrovdana jabuke ne seku nožem, jer bi mogao da padne grad koji će uništiti useve. Taj običaj se vezuje za verovanje da na Petrovdan Sveti Petar deli jabuke deci na onom svetu. Zato je u nekim delovima Srbije ostao običaj da se nose jabuke na poklon prvim komšijama, kao i u crkvu na osvećenje. Veruje se da će svako ko na Petrovdan nekome pokloni jabuku biti srećan cele godine. Još jedan od običaja jeste da uoči Petrovdana najstariji ukućanin ubere po jedan cvet petrovca za svakog u kući. Svaki cvet nameni po jednom ukućanu, te ih pobode u zemnju na mesto gde ih niko neće dirati.