
Foto: Sokobanjske Vesti
Da prirodne retkosti upotpunjuju turističku ponudu nekog mesta i privlače turiste, a pre svega ljubitelje prirode i avanture, potvrđuje Sesalačka pećina, petnaestak kilometara udaljena od Sokobanje, kroz koju godišnje prođe više desetina turista iz zemlje i inostranstva.

Uređena okolina sa parkingom, dečjim parkom, klupama za odmor i jezerom, na posetioce ostavlja dobar prvi utisak. Do pećine vodi staza, a kroz hodnike koji su osvetljeni posetioci mogu da uživaju u lepoti pećinskog nakita. Sesalačka pećina duga je oko dva i po kilometara, ali je za posetioce uređeno oko 200 metara jer u ovoj pećini živi jedna od najvećih kolonija lepih miševa u Evropi.
Sesalačka pećina uskoro će postati još atraktivnija zahvaljujući izgradnji Vizitorskog centra, koji će sjediniti prirodne lokalitete Sesalca, Bogdinca i Milušinca i podići turističku ponudu ovog dela sokobanjskog kraja. Projekat realizuje Turistička organizacija Sokobanja uz podršku Ministarstva turizma i omladine koje je obezbedilo devet miliona dinara kroz potpisani ugovor.

Prema rečima direktora Turističke organizacije Sokobanja Ljubinko Milenković, rok za završetak projekta je mart naredne godine, a ukoliko vremenske prilike i tehnička procedura to dozvole, radovi bi mogli da se završe i do kraja 2025. godine.

„Vizitorski centar podrazumevaće vodiče, multimedijalnu postavku i suvenirnicu gde će meštani ova tri sela moći će da plasiraju svoje proizvode, kako prehrambene tako i razne rukotvorine, sve ono što je svojstveno ovom kraju. Tako ćemo pomoći njima jer će biti u prilici da unovče svoj rad i stvaralaštvo, a ujedno će promovisati tradiciju. Centar će omogućiti i turistima da putem kamera prate život u nepristupačnim delovima pećine i upoznaju se sa životinjski svetom pećine, pre svega sa kolonijom slepih miševa koje su zaštićena vrsta“, kaže direktor Turističke organizacije Ljubinko Milenković.

Sesalačka pećina krajem prošle godine našla se na listi spomenika prirode u Republici Srbiji i proglašena je zaštićenim područjem jer poseduje geodiverzitetska i biodiverzitetska obeležja, vrednosti od naučnog, estetskog, kulturnog i obrazovnog značaja.
„Ovaj projekat je sufinansiran iz budžeta Opštine Sokobanja. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva“