
Foto: Sokobanjske Vesti
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas slave Uskrs, najradosniji hrišćanski praznik koji označava povratak Isusa u život, odnosno njegovo vaskrsenje. Uskršnje slavlje počinje posle jutarnje službe, nakon čega se vernici pozdravljaju sa rečima Hristos Vaskrse i Vaistinu Vaskrse, i taj pozdrav, prema verovanju, treba da se koristi sve do Spasovdana, koji se slavi 40 dana, nakon Uskrsa.
Uskršnje slavlje takođe za verenike označava i kraj Velikog posta, pa su prvi mrsni zalogaji upravo uskršnja jaja. U okviru porodice se organizuje svečani ručak, a na trpezi se nalaze ofarbana jaja. Uskrs se proslavlja u krugu najbližih, porodice i voljenih ljudi. Za ovaj praznik vezuje se običaj darivanja jajima. Jaje je simbol obnavljanja prirode i života, što simboliše Isusov izlazak iz groba i ponovno rađanje.
Prvo obojeno jaje, koje je po pravilu crvene boje, ostavlja se na stranu do sledećeg Vaskrsa i pridaje mu se posebna važnost kao čuvar kuće.
Uskrs po Julijanskom kalendaru slave Ruska, Srpska, Gruzinska, Konstantinopoljska, Grčka, Bugarska, Jerusalimska i druge pravoslavne crkve.
Suštinu hrišćanskog učenja označava Hristovo vaskrsnuće iz mrtvih kao pobedu vere i života nad smrću, pa se zato ovaj praznik smatra najradosnijim hrišćanskim i najvećim. Prema crkvenom učenju, Isus je raspet u petak, subotu je preležao u grobu, u Josifovom vrtu, a u nedelju zorom, osetio se snažan zemljotres i anđeo Božji sleteo je na grob. Stražari koji su čuvali grob, u strahu su popadali kao mrtvi, a Isus je vaskrsao. Prema odlukama Nikejskog sabora 325. godine, koje do danas poštuju sve pravoslavne crkve, Vaskrs treba slaviti u prvoj nedelji punog meseca posle prolećne ravnodnevice, ali obavezno posle jevrejske Pashe. Vaskrs može biti u razmaku od 35 dana, najranije 4. aprila, a najkasnije 8. maja po julijanskom kalendaru. Po gregorijanskom kalendaru, to je period od 22. marta do 25. aprila. Zbog toga je Vaskrs pokretan praznik i praznuje se tri dana.